Příjezd:

Odjezd:

Počet osob v apartmánu (1):
Počet osob v apartmánu (2):
Počet osob v apartmánu (3):
Počet osob v apartmánu (4):
Středisko:

Jméno objektu:

Klimatizace

Internet

Domácí mazlíček

Zavala

Zavala je malá rybářská osada s přístavem ležící na jižní straně ostrova Hvar, 7 km od letoviska Jelsa a necelých 35 km od hlavního města Hvaru. V podstatě jediná možná cesta do letoviska je tunelem Pitve, který byl vybudován v roce 1962, a vede horským hřebenem nad stejnojmennou nad vesnicí. Pouze jednosměrný tunel je dlouhý 1400 metrů, není osvětlený a v současnosti je jeho provoz již řízen semaforem. Tunel je určen pro vozidla do 2.3 m šířky a 2,7 m výšky, autobusy jím neprojedou. Z vesnice Pitve vede do Zavaly také stará makadamová cesta přes průsmyk Vratnik, serpentinami přes kopec Sv. Antonína (Sv. Ante) – 550 m. Tuto cestu ovšem místní obyvatelé vzhledem k náročnosti terénu nedoporučují. Právě díky prakticky jedinému silničnímu spojení je tato část ostrova poměrně odlehlá, což spolu s vůní levandule, rozmarýnu, překrásnými olivovými háji a křišťálově čistým mořem činí toto místo stále přitažlivějším pro turisty z celého světa.
Na svazích nad starou částí obce s kamennými domky se pěstují jedny z nejlepších hvarských vín, odrůda bílého vína Bogdanuša či výtečného červeného vína Plavac. Milovníci historie nenajdou v Zavale příliš památek, ale jejich pozornosti by určitě neměla uniknout historická rodinná sídla pocházející ze 17. až 19. století. K nejhezčím stavbám patří dům Bučić, který se stal v 19. století majetkem zámožné rodiny Duboković – Nadaliniů. Rodina z něj vybudovala honosné sídlo, jehož součástí byla i kaple, ze které je dnes farní kostel. Další zajímavé sídlo je někdejší sídlo Tadije Kačiće ze 17. století.

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

V letovisku Zavala najdete četné oblázkové pláže i zastrčené zátoky, které návštěvníkům poskytují klid a odpočinek od vřavy každodenního života.
Hlavní pláž leží v zátoce vedle přístaviště, kde se můžete také koupat na několika menších oblázkových plážích. Pláž má pozvolný přístup do moře a jemné oblázky, je tedy vhodná i pro neplavce, starší osoby a rodiny s malými dětmi. Po dlouhé a osvětlené promenádě, která vede podél skalnatého pobřeží směrem k západu a spojuje všechny části letoviska, dojdete na menší oblázkové pláže, také mezi skalisky se najde vhodný přístup do vody. Promenáda končí v zátoce Petarčica, kde se nachází pláž, považovaná za nejkrásnější oblázkovou pláž v letovisku. Pláž není příliš velká a je ukrytá mezi skalisky, které dokreslují romantičnost tohoto místa. Únik před slunečním svitem hledají návštěvníci v jeskyni pod skalním převisem.
Další možnosti koupání jsou na nedalekém ostrůvku Šćedro, odkud ze Zavaly jezdí lodní taxi 2 x denně tam i zpět, cena zpětné jízdenky v sezoně 2012 byla 40 Kn/ osoba. Na své si zde přijdou také vyznavači naturismu, jelikož ostrůvek je dostupný pouze lodí a členité skalnaté pobřeží ukrývá několik malých oblázkových pláží, které skýtají dostatek soukromí.
Zavala má ideální podmínky pro provozování veškerých vodních sportů – potápění, podmořského rybolovu, windsurfingu a jachtingu. Za dalšími sportovními aktivitami je možné vyrazit do letoviska Jelsa, kde byla postavena velká sportovní hala (hřiště na košíkovou, vybíjenou, fotbal) a kde naleznete také tenisové kurty u hotelu Hvar či minigolf a stolní tenis. V Jelse je možné pronajmout si loďku, kola, skútry i automobil. Funguje zde také škola potápění. Příznivci horolezectví mohou navštívit zátoku Vela Stiniva na severní straně ostrova Hvar, kde se nacházejí skály upravené pro rekreační lezení. Terén na ostrově Šćedro je vhodný také pro cyklisty.

Zábava a kultura

Zavala je klidné letovisko, vhodné především pro rodinnou dovolenou. V letovisku je restaurace, pizzerie, kde můžete ochutnat dalmatské speciality a vyzkoušet výborná hvarská vína, za větším kulturním vyžitím včetně diskoték musíte do Jelsy či do hlavního města Hvaru.

Výlety

Oblast okolo obce Jelsa a vůbec celý ostrov mají bohatě členité pobřeží s množstvím zátok a mysů, kde mohou návštěvníci najít pravé uspokojení a klid. Zátoky jsou zde opravdu jedinečné - písek, jemné oblázky spolu s vysokými skálami a hustými borovými háji jsou tím pravým útočištěm pro všechny, kdo hledají především nerušený klid v přírodě.

- Zátoky v okolí Zavale – udělejte si výlet do některé ze zátok či osad v okolí letoviska Zavala - uvala Lučišća, pláž Jagodna, Gromin Dolac – osada cca 2, 5 km východně od Zavaly, s překrásnými plážemi a se zachovalými kamennými domky ze 17. století, které sloužili jako útočiště proti pirátům; uvala Ivan Dolac – osada leží cca 3 km od Zavale západním směrem; ostrov Šćedro – ostrov je chráněným přírodním parkem, zátoky na ostrově jsou - uvala Mostir – v této zátoce na ostrově Šćedro můžete ochutnat široko vyhlášené dalmatské speciality v restauraci rodiny Kordić. Atmosféru zátoky dokreslují pozůstatky dominikánského kláštera z 15. století, kde každoročně první středu v červenci koná mise na počest Panny Marie Milosrdné ( Gospa od milosrđa), mezi obyvateli Hvaru známá jako slavnost na Šćedru (fešta na Šćedru); uvala Borova Lučica - zátoka na jižní straně ostrova; uvala Porteruša – na jižní straně ostrova; uvala Veli Porat – zátoka se rozvětvuje na několik ramen (Rake, Srida, Karkavac a Lovišće). V Sridě, Karkavci a Lovišću jsou restaurace nabízející tradiční dalmatské speciality, čerstvé ryby a olivový olej.

- Sveta Nedelja – letovisko asi 8 km západně od Zavaly. Rozkládá se skalní stěnou nejvyššího vrcholu strova Hvar, Sv. Nikolou (Sveti Nikola – 628 m), kde jsou upravené lezecké stezky pro rekreační horolezectví. Nad letoviskem se nachází jeskyně s pozůstatky augustinského kláštera z 15. století se zachovaným kostelíčkem. Z místa je překrásný výhled na ostrovy Šćedro a Korčulu. V 18. století byl v obci dokončen nový kostel Sv. Spiridona (Sveti Spiridon), který je patronem obce Sveta Nedelja. V kostele je několik cenných uměleckých děl, včetně oltářního obrazu Sv. Jeroným v poušti (Sveti Jerolim u pustinji) od malíře Baldassara d'Anne (1572-1646) a obrazu Ukřižování (raspeće) od známého chorvatského malíře Jurja Plančića z roku 1924, který se nachází ve hřbitovní kapli.

Na ostrově Hvar i v okolí obce Jelsa je množství kulturně historických památek, které se nachází v kostelích, na náměstích, parcích, jeskyních a také na hvarském Starogradském poli (Hvarski ager, Starogradsko polje).

- Jelsa – cca 7 km

- Vrboska – cca 17 km, malé město a přístav v úzké a hluboké zátoce, jejíž obě části (vela i mala Bonda) spojují četné malebné kamenné můstky, díky čemuž bývá Vrboska nazývána ´malými Benátkami´ (mala Venecija). Vrboska se svými kamennými můstky, dlážděnými uličkami, renesančními a gotickými stavbami po obou stranách zátoky, kterou zdobí ostrůvek uprostřed, obklopena borovými háji je tím pravým místem pro výlet, který nechá jen málokoho lhostejným. Nejvýznamnější památkou je opevněný mariánský kostel (Sveta Marija), ze kterého je překrásný výhled na zátoku, okolí i otevřené moře. Vrboska je současně nejznámější rybářské středisko na ostrově, o čemž svědčí i bohatá expozice zdejšího Rybářského muzea (Ribarski muzej)

- Stari Grad – cca 20 km, město a přístav na severozápadní straně ostrova, nejstarší město na ostrově Hvar a jedno z nejstarších měst na celém Jadranu. Město vzniklo již v roce 384 př. K. a bývá často nazýváno historickým klenotem ostrova Hvar. Procházka starobylým městem s malebnými uličkami od dominikánského kláštera (Dominikanski samostan), kolem pevnosti Tvrdalj až k farnímu kostelu Sv. Štěpána (Sveti Stjepan) je vlastně putováním časem a dlouhou pověstí města. Nejnavštěvovanější památkou je pevnost Tvrdalj, která bývala letním sídlem známého chorvatského básníka Petra Hektoroviće. V současnosti je zde etnografické muzeum. Během celého léta se ve Stari Gradě konají různé kulturní slavnosti, koncerty a recitály. Každoročně se zde koná mistovství Chorvatska v dálkovém plavání (Faros maraton).

- Hvar – cca 38 km, město Hvar je administrativním a kulturním centrem celého ostrova. Je považován za jedno z nejhezčích měst středozemí i celé Evropy stejně jako celý ostrov Hvar, který prestižní časopis Traveller zařadil mezi 10 nejhezčích ostrovů na světě. Ostrov i samotné město Hvar mají díky své geografické poloze bohatou historii, což je činí atraktivními jak pro turisty, tak i pro historiky. Město Hvar leží v zátoce, kterou z jižní strany chrání Paklené či Smolné ostrovy (Pakleni otoci) a ze severní strany nízký kopec s pevností. Jádro města tvoří kamenné domy s náměstím, nová část města rozrostla na pobřeží kolem přístavu. K nejnavštěvovanějším památkám města Hvar patří pevnost Fortica (též zvaná Španjola) z 16. stol. s hradbami, které na pevnost navazují a obklopují celé město; dále Katedrála Sv. Štěpána (tzv. Hvarska katedrala ili katedrala Sv. Stjepana) ležící na stejnojmenném centrálním hvarském náměstí (Hvarska Pjaca); Hvarské divadlo (Hvarsko kazalište), které je považováné za nejstarší divadlo v Evropě a bylo vybudováno v roce 1612. Exteriér divadla se dochoval v původní podobě, architektura interiéru je z 19. století. Nad divadlem se tyčí starodávná budova Arzenálu (Arsenal), která v minulosti sloužila jako opravna lodí a lodní skladiště; Františkánský klášter s bohatou sbírkou cenných obrazů starých malířských mistrů, sakrálních předmětů a soch.

- Paklené neboli Smolné ostrovy – název je odvozen od lokálního názvu pro smůlu z borovic (paklina), ostrovy se tedy nazývají Paklinski otoci častěji však Pakleni otoci, což bývá často mylně vykládano jako ostrovy pekelné. Obyvatelé Hvaru je nazývají Forski škoji (škoj = v dalmatském nářečí ostrov). Jde o skupinu asi 20 ostrůvků, kde je žije jen málo stálých obyvatel a kde jsou překrásné pláže a nedotčená příroda. Jsou oblíbenou destinací především pro jednodenní výlety, z města Hvar sem jezdí pravidelné lodní linky.

- Grapčeva jeskyně – (grapčeva špilja); je jedno z nejstarších archeologických nalezišť na Jadranu a vůbec v celém středomoří, je považována za kolébku hvarské kultury a civilizace, oblast leží v 239 m. n. výšky a bylo zde jakési kultovní místo neolitického ostrovana (neolit = mladší doba kamenná). Kromě archeologických nálezů v podobě keramiky ozdobené ornamenty žluté, šedé červené a bílé barvy, je Grapčeva jeskyně i významnou geologickou památkou. Krápníky v jeskyni připomínají ztichlé varhany dávných dob.

- Starogradsko polje – pole, dlouhé okolo 6 km se rozprostírá severozápadně od zátoky Vrboska do Starogradského zálivu. Významné je především tím, že jeho parcelizace pochází z dob řecké kolonizace. V červenci 2008 bylo zapsáno do seznamu světových kulturních a přírodních památek organizace UNESCO. Ve zdůvodnění Světové organizace se zdůrazňuje především to, že zdejší výsadba vinohradů a olivovníků zůstala prakticky beze změny od dob kolonizace Řeky a je tak jedinečným svědectvím geometrického dělení pozemků, kterého se v antice užívalo. Půda byla tehdy parcelována na stejné díly o výměře 181 x 905 metrů (někdy se ještě dále dělily na čtverce 181 x 181 m). Na prostoru Starogradského pole se nachází více než 100 archeologických nalezišť, několik menších objektů z období řecké kolonizace a velké množství venkovských hospodářských stavení z období starých Římanů tzv. římské villae rusticae (ladansko – gospodarska imanja). Neznámější z nich je rustikální vila Kupinovnik severně od dnešní cesty z Jelsy do Starigradu a řecká věž Maslinovnik severně od sportovního letiště.